Jastrzębia Góra – Władysławowo – Półwysep Helski

 Półwysep Helski wraz z okolicznymi miejscowościami stanowi bardzo dużą atrakcję turystyczną. Można tam spędzić pojedyncze dni lub dłuższe wczasy. Jest tam bogata baza noclegowa, od hoteli, po pola namiotowe, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Swoją przygodę na wybrzeżu warto rozpocząć od Jastrzębiej Góry. Wybrzeże w Jastrzębiej Górze charakteryzuje się malowniczym klifem, z którego rozpościera się piękny widok na Morze Bałtyckie. Znajduje się tam również „Gwiazda Północy” – najdalej wysunięty na północ punkt Polski. A w pobliskim Rozewiu można odwiedzić prawdziwą latarnię morską, co dla dzieci może stanowić dużą atrakcję.

Kolejna miejscowość – Władysławowo – również oferuje wiele atrakcji. Jadąc od strony Jastrzębiej Góry, warto po drodze zatrzymać się na chwilę i przespacerować się malowniczym Wąwozem Chłapowskim. W samym Władysławowie największą atrakcją są oczywiście szerokie i zadbane plaże. W centrum znajduje się park z Aleją Gwizd Sportu, Hallerówka oraz Dom Rybaka z wieżą widokową.

Warto wejść na wieżę widokową i zobaczyć okoliczne widoki, w tym oczywiście półwysep.

Z dziećmi warto też wybrać się do miejscowego Ocean Parku. Natomiast w porcie można wybrać się w krótki rejs statkiem turystycznym.


Następnie obowiązkowo trzeba się wybrać na Hel. Mierzeja helska liczy 35 km. Można tam dojechać samochodem, co zajmuje około 50 minut lub skorzystać z pociągu. 


Po drodze mija się turystyczne miejscowości: Chałupy, Kuźnicę, Jastarnię, Juratę, a na samym końcu półwyspu jest Hel. Na terenie całego półwyspu znajduje się wiele obiektów militarnych, należących do Muzeum Obrony Wybrzeża (http://www.helmuzeum.pl/pl/zwiedzanie/mapa).
Na Helu również można wybrać się w rejs statkiem turystycznym. Warto także odwiedzić z dziećmi znajdujące się tam fokarium. Wstęp wynosi 5 zł za osobę. Na miejscu jest automat, który rozmienia banknoty na monety 5 zł. O wyznaczonych godzina odbywa się karmienie fok, na które warto zaczekać.


 W ścisłym sezonie letnim dojazd na półwysep i do okolicznych miejscowości może zająć sporo czasu, dlatego polecam wybrać się tam we wrześniu. Wciąż jest tam jeszcze pięknie i nie ma już tłumu turystów. 

Po drodze, pomiędzy Władysławowem, a Puckiem, warto się zatrzymać na przydrożnym parkingu, gdzie przy dobrej pogodzie, z jednej strony widać cały półwysep, a z drugiej Puck. 
Komentarze