Tajemnice Puszczy Rominckiej

W północno - wschodniej części naszego kraju można znaleźć sporo atrakcji turystycznych. Jednym z nich jest Trójstyk Wisztyniec, który znajduje się nieopodal Puszczy Rominckiej. Jest to miejsce gdzie zbiegają się granice trzech krajów: Polski, Litwy i Rosji. Na samym styku granic stoi 2 metrowy monolit.

Warto pamiętać o tym, że wokół monolitu, można poruszać się tylko po terytorium Polski i Litwy. Nie wolno natomiast przechodzić na stronę Rosji, co jest pilnowane przez rosyjskie służby graniczne. Do Trójstyku prowadzi 400m ścieżka, prosto z bezpłatnego parkingu znajdującego się we wsi Bolcie.


Drugim ciekawym zabytkiem Puszczy Rominckiej są mosty w Stańczykach. Zaprojektowane przed I Wojną Światową na styl włoskich akweduktów. 


Mosty były elementem linii kolejowej łączącej miejscowość Botkuny z miastem Gusiew. Pociągi kursowały tą linią do końca II Wojny Światowej. Dziś torowisko jest już nieczynne, miejscami wyznaczono szlaki rowerowe, piesze i ścieżki edukacyjne.


Pierwszy most wybudowano w latach 1912-1914 i na nim położono tory kolejowe. Drugim mostem wybudowany w latach 1923-1926, pociąg nigdy nie przejechał. Mosty mają po 250 m długości i 36,5 m wysokości oraz równe 15 m łuki. Łączą brzegi głębokiego jaru rzeki Błędzianki. Mosty sięgające koron drzew robią niesamowite wrażenie i są jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w regionie.  


Komentarze