Gdańsk - najpiękniejsze miasto nad BałtykiemGdańsk to przepiękne, ciągle rozwijające się, pełne historii miasto, z szerokimi, piaszczystymi plażami. To właśnie bezpośredni dostęp do Morza Bałtyckiego i położenie u ujścia Motławy do Wisły, wpłynęły na rozwój miasta. Zwiedzając Gdańsk, wśród obowiązkowych punktów jest ulica Długa z fontanną Neptuna i Ratuszem, Bazylika Mariacka, Złota Brama, Muzeum Bursztynu, Dwór Artusa, Zielona Brama, Żuraw nad Motławą oraz zabytkowy Dworzec Kolejowy.     

Bazylika Mariacka

Złota Brama

Gdańskie Rzygacze przy wejściu do muzeum bursztynu z katownią

 Dwór Artusa

Fontanna Neptuna

 Ratusz

Zielona Brama

Po spacerze ulicą Długą, warto wybrać się nad Motławę i przejść jej brzegiem do kładki na Ołowiankę. Rozpościera się stamtąd piękny widok na stare miasto. Można też przejechać się kołem widokowym i zobaczyć z góry całą panoramę miasta. 

 Motława

Żuraw

Koło widokoweKładka na Ołowiankę


Raz w roku odbywa się w Gdańsku zlot żaglowców Baltic Sail (https://www.balticsail.pl/). Planując urlop nad morzem, warto właśnie w tym czasie odwiedzić Gdańsk i przepłynąć się po Zatoce Gdańskiej prawdziwym żaglowcem. 


Nad samym morzem obowiązkowo trzeba się wybrać na Westerplatte, miejsce gdzie 1 wrześnie 1939 r. rozpoczęła się II Wojna Światowa oraz odwiedzić pobliską twierdzę Wisłoujście.  
Twierdza Wisłoujście


Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte


Warto odwiedzić również Europejskie Centrum Solidarności (http://www.ecs.gda.pl/), Centrum Hewelianum (http://www.hewelianum.pl/) i oczywiście Muzeum II Wojny Światowej (http://www.ecs.gda.pl/). Mając do dyspozycji więcej czasu można odwiedzić także zoo oraz przepiękny Park Oliwski z katedrą.

W sierpniu natomiast zawsze odbywa się Jarmark Św. Dominika. Jak widać Gdańsk ma bardzo wiele do zaoferowania przez cały rok, nie tylko latem, a całe Trójmiasto jeszcze więcej. Nie można przecież zapominać o Sopocie i Gdyni. W Sopocie jest najdłuższe drewniane molo w Europie i tętniąca życiem całą dobę ulica Bohaterów Monte Cassino tzw. Monciak, a w Gdyni warto odwiedzić Skwer Kościuszki z oceanarium, wjechać kolejką na Kamienną Górę oraz odwiedzić plażę w Orłowie słynącą z malowniczego klifu.  


Komentarze