e-Pit - nowa forma rozliczeń

Od tego roku Ministerstwo Finansów udostępniło podatnikom nową formę rozliczania się z osiągniętych dochodów. Od 15 lutego 2019 roku na stronie: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/ udostępnione jest wstępne rozliczenie. Można je odrzucić i złożyć zeznanie w innej dowolnej formie: tradycyjnie w formie papierowej, przez e-deklaracje (https://www.podatki.gov.pl/pit/) lub po prostu edytować i wysłać z platformy e-pit.

Na początek trzeba się zalogować, korzystając z profilu zaufanego lub uzupełniając swoje dane zgodnie z formularzem. Pod ręką trzeba mieć złożony Pit w zeszłym roku, żeby wpisać kwotę wykazanego przychodu w roku 2017.

Następnie trzeba wybrać w jakiej formie chcemy się rozliczyć: indywidualnie, z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Jeśli wybierzemy rozliczenie wspólne to w kolejnym kroku trzeba uzupełnić dane współmałżonka. Dzięki temu również jego informacja o osiągniętym dochodzie dołączy się do rozliczenia.


Kolejnym krokiem jest sprawdzenie i ewentualne edytowanie naszych przychodów i kosztów z danymi które się zaciągnęły do rozliczenia. Trzeba wziąć do ręki Pit-y który otrzymaliśmy od pracodawcy i sprawdzić wszystkie pozycje. Jeśli coś się nie zgadza, np. koszty uzyskania przychodu, to można w tym kroku to poprawić.

Jeśli mamy prawo do skorzystania z ulg i odliczeń, również możemy edytować dane, dodać jakąś ulgę i odliczenie lub poprawić te, które już są ujęte w systemie.  Na stronie: https://www.e-pity.pl/abc_podatki/ulgi-odliczenia/ można poczytać więcej o możliwych ulgach i odliczeniach.

Następnie możemy zmienić dane OPP, której chcemy przekazać nasz 1% podatku. Jeśli nie edytujemy tego punktu to 1% zostanie przekazany na organizację, która już jest wpisana do formularza z automatu. Kwota 1% do przekazania wyliczy się automatycznie. 


W kolejnym kroku możemy zmienić dane naszego rachunku bankowego, na który ma być zwrócona nadpłata podatku, jeśli taka przysługuje.


Jak już wszystko jest uzupełnione klikamy „Akceptuj i wyślij”. Następnie w zakładce „ złożone dokumenty”  możemy pobrać nasz PIT oraz UPO żeby sobie wydrukować i schować z resztą dokumentów do segregatora i gotowe :)
Komentarze