Szlakiem Zamków na Północy PolskiNa północy Polski znajduje się dużo różnych ciekawych zamków, w większości krzyżackich. Zamki są w lepszym lub gorszym stanie, mniejsze i większe. W większości z nich są dzisiaj hotele i restauracje albo muzea. Poniżej przedstawię Wam kilka wartych odwiedzenia.


Największy jest Zamek Krzyżacki w Malborku (http://www.zamek.malbork.pl/). Doszczętnie zniszczony podczas wojny, dziś jest praktycznie w całości odbudowany. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem i trwa około 4 godzin. Nie polecam wybierać się tam z małymi dziećmi, bo po prostu nie wytrzymają tylu godzin zwiedzania, a poza tym nigdzie nie przejedzie się wózkiem dziecięcym. W zamku są ciasne korytarze i liczne schody do pokonania.  Starsze dzieci w wieku od 7 lat już sobie spokojnie poradzą. Zamek w Malborku robi naprawdę duże wrażenie i uważam, że warto go zwiedzić.  


Będąc w Olsztynie, również można zwiedzić zamek. Choć jest to niewielkie miasteczko, to ma całkiem sporo do zaoferowania turystom, m.in. może pochwalić się piękną starówką z Wysoką Bramą, Katedrą i Ratuszem. Warto pospacerować po starym mieście wśród uroczych uliczek lub wypić kawkę w jednej z miejscowych kawiarni.

Oczywiście największą atrakcją Olsztyna jest XIV wieczny gotycki Zamek Kapituły Warmińskiej, w którym znajduje się dzisiaj muzeum  (http://muzeum.olsztyn.pl/1031,Zamek-Kapituly-Warminskiej.html). W latach 1516-1521 administratorem dóbr kapituły warmińskiej był sam Mikołaj Kopernik. Upamiętnia to własnoręcznie wykonana doświadczalna tablica astronomiczna, która wisi do dziś na ścianie krużganka. Zamek jest mały, zwiedza się go we własnym tempie i spokojnie możesz tam się wybrać z dziećmi.Również w Bytowie warto odwiedzić  tamtejszy zamek. Bytów to niewielkie, ale urocze miasteczko na Kaszubach. Można się tam wybrać na weekend. My tak właśnie zrobiliśmy. Dwa dni z pewnością starczą, żeby odwiedzić  stare miasto i zamek krzyżacki.

W samym centrum znajduje się plac z fontanną oraz kościołem Św. Katarzyny i Jana Chrzciciela. Pierwszy kościół św. Katarzyny został doszczętnie zniszczony podczas najazdu przez wojska radzieckie. Zachowała się jedynie wieża, w której dziś jest muzeum.  

Najważniejszym jednak punktem Bytowa jest oczywiście Zamek Krzyżacki z XIV wieku. Dziś znajduje się w nim hotel, restauracja oraz muzeum (http://muzeumbytow.pl/). Komentarze