Pręgowo - mój dom


Pręgowo jest moim domem od urodzenia. To malownicza miejscowość w Gminie Kolbudy, oddalona o około 20 km od Gdańska. Pręgowo  usytuowane jest na wzgórzu, otoczone lasami oraz rzeką Radunią. Pierwsze wzmianki o terenie na którym znajduje się Pręgowo pochodzą z 1295 roku. Kiedy wymarł ród rodzimego księcia, o teren zaczęli walczyć polscy i niemieccy książęta oraz miejscowi rycerze. Z walk tych zwycięsko wyszedł Zakon Krzyżacki, który w 1308 roku przejął panowanie na tym obszarem i założył wieś o nazwie Pręgowo. Do 1920 roku Pręgowo,  było częścią powiatu kartuskiego, po I Wojnie Światowej weszło w skład Wolnego Miasta Gdańsk, a następnie stało się częścią powiatu gdańskiego. Pręgowo od zawsze tętniło życiem. Pomimo, że było małą wsią, znajdowała tu się karczma, restauracja, szkoła, przedszkole, schronisko dla dzieci. Niektóre z tych budynków przetrwały do dziś, co widać na poniższych zdjęciach. 
Sklep spożywczy z restauracją
Przedszkole
Biblioteka przy szkole podstawowej
W jednym z zachowanych do dzisiaj budynków, nazywanym przez mieszkańców „Domem Pomoskim”,  w piwnicy znajdują się wejścia do podziemnych tuneli. Dziś jest to dom wielorodzinny, podzielony na prywatne mieszkania. Na temat tego budynku krążą różne historie. Ponoć kiedyś był szpitalem, siedzibą Zakonu Brygidek, domem opieki na osobami starszymi oraz domem dziecka. Na fotografiach sprzed I Wojny Światowej widać napis „ St. Anna Heim”. Jedno z tajemniczych przejść prawdopodobnie prowadzi do kościoła. W czasie wojny tunele służyły do bezpiecznego przemieszczania się mieszkańców. Dziś ze względów bezpieczeństwa, wejścia do tuneli są zamurowane, a same tunele prawdopodobnie zostały zasypane, na zawsze skrywając swoją tajemnicę.
Centralnym punktem Pręgowa był oczywiście kościół, do którego zjeżdżali na msze mieszkańcy wszystkich sąsiadujących miejscowości. W 1958 r. Pręgowo wzbogaciło się o jednostkę OSP. Przez Pręgowo przebiega linia kolejowa nr 229 Pruszcz Gdański - Łeba. Niestety już od wielu lat linia jest nieczynna, ale sporo mieszkańców pamięta jeszcze czasy kursujących przez Pręgowo pociągów. Na szczególną uwagę zasługuje również  wczesnośredniowieczne grodzisko oddalone o około 2 km od Pręgowa.  Grodzisko znajduje się na 30 m wzgórzu porośniętym przez liściasty las oraz otoczonym  głębokimi dolinami i mokradłami. Teren ten jest oddalony od zabudowy mieszkaniowej i trudno dostępny, dlatego też zachował się w tak świetnym stanie do dziś.


Źródła:

Komentarze