Jak samodzielnie zorganizować wyjazd?


Wycieczki zorganizowane przez biura podróży są wygodną formą wypoczynku. O nic nie trzeba się martwić. Wystarczy tylko spakować walizki i w drogę. Ale z drugiej strony nie wszędzie można pojechać z biurem podróży. Czasem oferta biur nie spełnia naszych oczekiwań. Zawsze wtedy można samemu zorganizować sobie wyjazd. W poniższych kilku krokach opisuję jak się za to zabrać i o czym warto pamiętać.

 1. Zastanów się gdzie chcesz pojechać, w jaki region Polski lub do jakiego kraju za granicę. Wpisz wybrane miejsce w wyszukiwarkę i sprawdź, co ciekawego można tam zobaczyć, jakie są w pobliżu atrakcje turystyczne. Zrób sobie listę atrakcji, które warto zobaczyć.
 2. Jeśli miejsce docelowe znajduje się za granicą, sprawdź, jaki będziesz potrzebować dokument tożsamości, żeby przekroczyć granicę. Pamiętaj, że jeśli będzie konieczne wyrobienie paszportu lub dowodu osobistego dla dzieci, to do urzędu trzeba się zgłosić odpowiednio wcześniej. Najbezpieczniej załatwić to, co najmniej dwa miesiące przed planowanym wyjazdem. 
 3. Wybierz najlepszy dla siebie środek komunikacji: samochód, pociąg, samolot, prom, autobus, możliwości jest wiele. Na bliższe podróże z dziećmi najlepszy jest samochód, bo w każdej chwili po drodze można się zatrzymać, jeśli jest taka potrzeba. Jeśli podróż będzie za granicę, sprawdź koniecznie, jakie w danym kraju jest obowiązkowe wyposażenie samochodu. Na dalsze podróże najwygodniejszy jest samolot, a potem na miejscu można sobie wypożyczyć samochód.
 4. Przejrzyj strony internetowe z hotelami, pensjonatami. Zobacz, co będzie Ci najbardziej odpowiadało w terminie planowanej podróży i jaki będzie koszt noclegu. Gdy podróżuję z dziećmi to najczęściej wybieram opcję z wyżywieniem, żeby nie martwić się o przygotowywanie posiłków, a już na pewno ze śniadaniem.
 5. Jeśli masz już opracowany plan, to nadszedł czas na zrobienie kosztorysu wycieczki. Oblicz wszystkie prawdopodobne koszty wyjazdu: nocleg, wyżywienie, wstęp do atrakcji turystycznych, ubezpieczenie podróży, koszt dojazdu, przybliżone wydatki na miejscu (pamiątki, napoje, opłaty klimatyczne, winiety, inne wydatki). 
 6. Jeśli wiesz już, jaki mniej więcej będzie koszt całego wyjazdu i czy mieści się w Twoim budżecie, zrób koniecznie rezerwację noclegu, kup bilety. Niektóre oferty są ograniczone czasowo, często też im bliżej wyjazdu tym wyższa cena (np. w przypadku biletów lotniczych), więc nie warto czekać do ostatniej chwili.
 7. Jeśli jedziesz za granicę w obrębie UE, przejdź się do najbliższego oddziału NFZ i wyrób sobie kartę EKUZ, nawet jak wykupujesz ubezpieczenie turystyczne. Lepiej mieć tą kartę, żeby w razie niespodziewanych sytuacji móc skorzystać z opieki medycznej.
 8. Na trzy dni przed wyjazdem wypierz sobie ubrania, które chcesz ze sobą zabrać. Zrób listę rzeczy do spakowania. Jeśli czegoś nie masz w domu, zdążysz jeszcze to kupić.
 9. Dzień przed wyjazdem spakuj walizki, skreślaj na liście rzeczy już zapakowane. Dzięki temu o niczym nie zapomnisz.
 10. Zadbaj o swój dom / mieszkanie. Poproś rodzinę, znajomego czy sąsiada o podlewanie kwiatów i sprawdzenie od czasu do czasu, czy nikt obcy się w pobliżu nie kręci.
 11. Przed wyjazdem z domu zakręć wodę, wyłącz te sprzęty, które nie muszą chodzić podczas Twoje nieobecności. Sprawdź jeszcze raz, czy na pewno są spakowane dokumenty tożsamości, rezerwacja, bilety, portfel z pieniędzmi, aparat, telefon i ładowarka.
 12. Jeśli na miejscu okaże się, że jednak czegoś brakuje, to nie martw się na zapas. Sklepy są wszędzie i zawsze można kupić rzecz, którą się zapomniało spakować. 
Komentarze